Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Galeria Młodych Talentów

Utworzono dnia 03.04.2023

Galeria Młodych Talentów

W iłżeckiej bibliotece w miniony czwartek, pod szyldem „Galeria Młodych Talentów” swoje debiuty plastyczne zaprezentowały Ewa Piasek i Amelia Woźniak. Ewa jest uczennicą VII klasy SP w Pakosławiu, Amelia to uczennica klasy I iłżeckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Na otwarciu, gościliśmy młodzież z klasy Amelii z nauczycielem Cezarym Ziembickim, Ewę – w jej debiucie wystawowym wspierała mama. Burmistrz Iłży Przemysław Burek zwracając się do Ewy i Amelii, gratulował talentu i skierował obiecujące słowa promocji ich twórczości malarskiej – zapraszając na Iłżecki Plener Malarski, oraz możliwości pokazania i prezentacji obrazów i rysunków podczas iłżeckich imprez kulturalnych. Mówiąc do młodzieży, motywował do rozwijania zainteresowań pozaszkolnych.

Dyrektor Biblioteki Katarzyna Pomorska podsumowując wydarzenie, podkreśliła jak ważna, w naszych placówkach jest rozmowa z czytelnikiem. To, że ta wystawa jest obecna w Oddziale dla Dzieci iłżeckiej biblioteki, to ciąg zdarzeń. Zwyczajne rozmowy Ewy i Amelii, młodych czytelniczek Biblioteki Filialnej w Pakosławiu i bibliotekarek Niny Lis, Inny Myszki z tej biblioteki oraz Marzanny Bródki z Biblioteki Szkolnej przy Szkole Podstawowej w Pakosławiu. To te „pogaduchy” o zainteresowaniach i pasjach – przyczyniły się do wypromowania talentu Amelii i Ewy. Obecne Inna Myszka i Nina Lis, zwracając się do bohaterek naszego mini wernisażu i do młodzieży licealnej podkreśliły by młodzi, podążali za swoimi marzeniami i pasjami – bo to nadaje sens życiu. Otwarcie wystawy połączyliśmy z lekcją biblioteczną – Patron Roku – Wisława Szymborska. A dlaczego akurat

Piwnica również obchodzi stulecie urodzin Wisławy Szymborskiej. Zapraszamy na wernisaż wyjątkowej wystawy - 28 kwietnia o godz. 1800

Wszyscy, którzy znają wyklejanki Wisławy Szymborskiej, wiedzą, że oprócz talentu pisarskiego miała ona także talent plastyczny. Zanim zadebiutowała jako poetka (na łamach „Dziennika Polskiego” w marcu 1945 roku), rozważała zajęcie się ilustracją książkową. W 1948 roku zilustrowała książeczkę dla dzieci napisaną przez jej ówczesnego męża, Adama Włodka, zatytułowaną „Mruczek w butach”. Po latach, w rozmowie ze swoimi biografkami - Anną Bikont i Joanną Szczęsną - wspomniała też o wykonanych przez siebie ilustracjach do podręcznika do nauki języka angielskiego, autorstwa znanego anglisty Jana Stanisławskiego, która miała ukazać się jeszcze w czasie wojny. W rzeczywistości książka „A New English Manual” (a właściwie jej drugie wydanie, gdyż to w nim znajdziemy rysunki podpisane: „WS”) ukazała się w 1946 roku, nakładem Akademii Handlowej w Krakowie. W tym samym roku podręcznik wydany został (również z ilustracjami Szymborskiej) przez polonijne oficyny w Wielkiej Brytanii i w Niemczech.

Serdecznie zapraszamy na pierwszą prezentację reprodukcji rysunków poetki (oryginały niestety nie zachowały się). To miniatury, narysowane mocną, zdecydowaną kreską - lapidarne, ale i podszyte subtelnym poczuciem humoru. Zdradzają talent Szymborskiej do syntetycznego opisywania świata i zachwyt nim.

 

Kliknij w zdjęcie żeby przejść do Galerii

 

 

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek
                       700 -1700
Wtorek                       700 -1700
Środa                       700 -1700
Czwartek                       700 - 1500
Piątek                       700 -1700  
Sobota                       800 -1300  

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 58

W poprzednim tygodniu: 77

W tym miesiącu: 241

W poprzednim miesiącu: 390

Wszystkich: 13136