Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

5 urodziny Biblioteczki Pana Leśmiana

Utworzono dnia 18.06.2024


5 urodziny Biblioteczki Pana Leśmiana

W piątkowe popołudnie 14-06-2024r. Biblioteczka Pana Leśmiana gościła w swoich progach wielu bardzo ważnych i wyjątkowych gości. Obchodziła ona bowiem swoje piąte urodziny. Było to bardzo duże wydarzenie w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży. Właśnie tutaj mieści się jedyna i niepowtarzalna Biblioteczka Pana Leśmiana, skupiająca w swoich zbiorach książki jego autorstwa, księgozbiór który kiedyś znajdował się w bibliotece poety, książki przedwojenne jak też książki o Bolesławie Leśmianie oraz wiele bardzo cennych pamiątek po autorze XX wieku.

Pani dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłży Katarzyna Pomorska po przywitaniu przybyłych gości, przybliżyła zebranym historię powstania Biblioteczki Pana Leśmiana. Głos też zabrała Pani dyrektor Powiatowego Instytutu Kultury w Iłży Renata Metzger, w imieniu nieobecnej, Pani Teresy Niewczas - byłej dyrektor biblioteki oraz założycielki Biblioteczki Pana Leśmiana.

Uczniowie Szkoły Podstawowej z Seredzic wystąpili z przedstawieniem pt. ’’Przygody Sindbada Żeglarza” autorstwa Bolesława Leśmiana. Wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego pt. ”Twórczość Jana Brzechwy oczami dziecka”. Nagrody wręczył zastępca Burmistrza Iłży Pan Krzysztof Chmielewski. Wystawę prac można oglądać na tablicach w holu biblioteki.

Biblioteczka Pana Leśmiana gościła wspaniałych prelegentów:

Pani profesor dr hab. Dorota Samborska-Kukuć z Łodzi, która przekazała mieszkańcom wiele cennych wiadomości dotyczących życia Teodory Lebenthal, miłości Bolesława Leśmiana w wykładzie pt. ”O dr Dorze Lebenthal z Leśmianem w tle”.

Pan dr hab. Dariusz Pachocki profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego mówił o „Uratowanych rękopisach Bolesława Leśmiana”, zakupionych przez Harry Ransom Center–archiwum, biblioteka i muzeum na Uniwersytecie Teksasu w Austin, specjalizujące się w gromadzeniu artefaktów literackich i kulturowych .

Krakowskiego kolekcjonera i darczyńcę cennych zbiorów Pana Ryszarda Górniaka, dzięki któremu Biblioteczka Pana Leśmiana posiada tak cenne i wyjątkowe zbiory.

Jak przystało na urodziny został podany tort a na zakończenie wszyscy obecni wysłuchali koncertu poezji śpiewanej do tekstów Bolesława Leśmiana w wykonaniu Ani i Jakuba.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki na zadanie promujące czytelnictwo w bibliotekach publicznych pt. ”Biblioteka to skarbnica wiedzy - wejdź, zobacz, zapytaj, wypożycz”.


 

Kliknij w zdjęcie żeby przejść do Galerii

 

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek
                       700 -1700
Wtorek                       700 -1700
Środa                       700 -1700
Czwartek                       700 - 1500
Piątek                       700 -1700  
Sobota                       800 -1300  

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 71

W poprzednim tygodniu: 88

W tym miesiącu: 248

W poprzednim miesiącu: 413

Wszystkich: 15264