• Dni_Czerwonego_Kapturka_5.jpg
  • Dni_Czerwonego_Kapturka_19.jpg
  • H_Januszewska_1.jpg

Urodziny Biblioteczki Pana Leśmiana

„Książka jest przedmiotem niezwykłym i ma w sobie dużo więcej niż widać na zewnątrz. Można ją porównać do szafy, która pozwala nam się  przenieść do różnych światów i przeżyć wiele emocji…”
Wszystko zaczęło się 6-06-2019 roku. W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży  została otwarta Biblioteczka Pana Leśmiana. Wyposażona w księgozbiór, czasopisma oraz eksponaty związane z poetą.
Dzięki hojności Pana Ryszarda Górniaka, który przekazał nam bardzo bogate zbiory, oraz zaangażowaniu pracowników iłżeckiej książnicy , Biblioteczka Pana Leśmiana obchodzi w czerwcu swoje pierwsze urodziny.
Związki wybitnego poety z miastem Iłża sięgają XIX wieku. Bolesław Leśmian był synem Emmy Sunderland, prawnukiem Lewina Seliga Sunderlanda, przybyłego z Anglii założyciela fabryki fajansu w Iłży. Stojący do dziś dom Sunderlandów przy ulicy Podzamcze, u stóp wzgórza zamkowego, pamięta wielokrotne wizyty artysty u ciotki Gustawy, z domu Lesman (siostry ojca poety) – od okresu przed pierwszą wojną światową najprawdopodobniej do początku lat 20. Podczas jednej z nich, Bolesław, latem 1917 roku poznał i zakochał się z wzajemnością Teodorze Lebenthal. Miłość ta utrwalona została cyklem erotyków” W malinowym chruśniaku”. Uczucie to, wbrew zmiennym kolejom losu, przetrwało do śmierci obojga.

Biblioteczka_Lesmiana