Słowem Malowane

Pod takim hasłem w iłżeckiej bibliotece odbyło  się spotkanie. W programie m. innymi zaprezentowany został film o Karolu Szlachetce bohaterze ziemi iłżeckiej autorstwa uczennicy ze Szkoły Podstawowej w Iłży Kasi Dziura. Film ten został zrealizowany jako praca na Konkurs ogłoszony przez Instytut Pamięci Narodowej. Autorka filmu przybliżyła uczestnikom spotkania postać prezentowanego bohatera ziemi iłżeckiej. Karol Szlachetko urodził się 10 grudnia 1899 roku w miejscowości Siekierki w gminie Chotcza jako syn Antoniego i Marii ze Smagów. Przed wybuchem pierwszej wojny światowej rodzina Szlachetków przeniosła się do Iłży i zamieszkała w domu przy ulicy Podzamcze 1.Lata dziecięce spędził na nauce w szkole i pomocy ojcu w prowadzeniu młyna wodnego (w miejscu którym znajdował się bar Stary Młyn). We wrześniu 1917 roku jako osiemnastoletni wówczas Karol wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej, w której działał do 1 listopada 1918 r. pod pseudonimem konspiracyjnym „Kozłowski”. 1 listopada wraz z członkami POW i mieszkańcami Iłży brał udział w rozbrojeniu żołnierzy austriackich i przywracaniu władz polskich. Za działalność niepodległościową został w maju 1932 roku odznaczony przez prezydenta RP Ignacego Mościckiego Medalem Niepodległości. Po zakończaniu służby wojskowej i powrocie do Iłży wraz z innymi mieszkańcami założył 13 sierpnia 1922 roku Iłżeckie Koło Sportowe „Polonia” w którym pełnił początkowo funkcję prezesa. Głównym zadaniem klubu było organizowanie na terenie Iłży działalności kulturalno-rozrywkowej .W 1929 roku Szlachetko wstąpił do nowopowstałego na terenie Iłży Koła Związków Peowiaków. W 1931 r. ożenił się z Jadwigą Hebdzyńską. Do wybuchu wojny Karol zajmował się prowadzeniem młyna. Był, jednym z założycieli Koła Monarchistycznego Organizacji Włościańskiej działającego na terenie Iłży. Sprawował w nim funkcję sekretarza, zasiadał również w Radzie Miasta Iłża. Po zajęciu Iłży przez Niemców w 1939 roku, wraz z kolegami z POW wziął udział w organizowaniu na terenie Iłży Związku Walki Czynnej, który miał na celu podjęcie walki konspiracyjnej z niemieckim okupantem. 4 czerwca 1940 roku Szlachetko wraz z innymi mieszkańcami miasta został aresztowany i wywieziony do więzienia w Starachowicach, następnie do więzienia w Skarżysku Kamiennej. Przetrzymywani na terenie szkoły, byli przesłuchiwani i torturowani a następnie skazywani przez sąd niemiecki na karę śmierci. 29 czerwca aresztowanych przewieziono do lasu Brzask i rozstrzelano. Następnym punktem spotkania była promocja zbiorku poezji Bożeny Zbrożyna pt. „Za zakrętem ”. Autorka zaprezentowała kilka wierszy ze swojego zbiorku w oparciu o zaprezentowane malarstwo JÓZEFA MEHOFFERA, polskiego artysty malarza, grafika, witrażysty jednego z najbardziej wyrazistych przedstawicieli Młodej Polski. Uprawiał grafikę artystyczną, Tworzył wiele portretów osób, wizerunków postaci. Przedstawione wierszy idealnie opisywały dane obrazy wychwytując jednocześnie przesłanie jakie chciał przekazać artysta. Bożena Zbrożyna to emerytowana nauczycielka, bibliotekarka miłośniczka i propagatorka historii regionalnej. Od kilku lat pisze wiersze, opowiadania, utwory dla dzieci w swoim dorobku posiada wydane dwa zbiorki poezji. W spotkaniu uczestniczyli czytelnicy mieszkańcy oraz młodzież z iłżeckiego Liceum Ogólnokształcącego.

Slowem_malowane_mini