Spotkanie autorskie z Grażyną Bąkiewicz
w Bibliotece Filialnej w Jasieńcu Iłżeckim i Pakosławiu.

Do tych dwóch Filii Bibliotecznych w terenie  zawitała  autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych pani Grażyna Bąkiewicz. Rodowita łodzianka wieloletni nauczyciel historii a obecnie pisarka książek. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klas V-VII ze Szkoły Podstawowej w Jasieńcu Iłżeckim oraz Pakosławiu wraz z opiekunami. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały autorki o tym jak zaczęła się tworzyć Jej przygoda z książką. Były to opowiadane dzieciom bajki i opowieści przez siebie wymyślone, które po pewnym czasie postanowiła je spisać. Jej pierwszym sukcesem literackim było wygranie w 1983 roku Ogólnopolskiego Konkursu na Bajkę dla dzieci, a jej opowieści zaczęły być publikowane na łamach czasopism dla najmłodszych. Pierwsza powieść, która ukazała się w 2002 roku pt. ”O Melba !” została nagrodzona I Nagrodą IBBY. Od tego czasu regularnie książki i opowiadania autorki ukazują się w księgarniach a powstało ich około 40 Dla najmłodszych czytelników literatka napisała takie książki jak „1:0 dla Korniszonka”, „A u nas w domu. Opowieści dzieci fabrykanta”, „Kosmiczni odkrywcy”, Franio i jego babcia” oraz wiele książek wprowadzających dzieci w ciekawy świat historii. Bo jak twierdzi sama gdy pracowała jako nauczyciel  historii to miała jej dość w momencie gdy odeszła na emeryturę zaczęło jej brakować. Dlatego dzięki  jej twórczości poznajemy historię poprzez nieznane i pomijane w podręcznikach wydarzenia i osoby warte głębszego poznania i ich wpływu na dzieje naszego państwa. Seria książek historycznych obejmuje takie pozycje jak; ”Ale historia….”, w skład której wchodzą  między innymi „Zygmuncie, i kto tu rządzi„, ”Jadwiga kontra Jagiełło”, a także cykl „Zdarzyło się w Polsce” ,który się składa z takich zbiorów opowiadań jak „Walka o wolność”, „Piastowskie  orły” oraz „Husarskie skrzydła”. Dla nieco starszych czytelników napisała takie książki jak „Będę u Klary”, „Stan podgorączkowy” oraz „Muchy w butelce”. Ta książka była nominowana do literackiej nagrody „Srebrny kałamarz”. Z myślą o dorosłych napisała takie książki jak „Bajki dla dorosłych” oraz „Opowieść z perłą w tle”. Pytana przez uczestników spotkania o ulubioną przez siebie książkę stwierdziła ,że jest to pierwsza napisana przez nią i ta, która jest jeszcze w komputerze. Spotkania w bibliotekach zostały zorganizowane w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który w tym roku jest obchodzony pod hasłem ”DO(WOLNOŚĆ)CZYTANIA”

Spotkanie autorskie_18_mini