• Bajkowe spotkanie 1.jpg
  • Wakacje 1714.jpg

Podsumowanie XVI Ogólnopolskiego Tygodnia
Czytania Dzieciom w Iłżeckiej Bibliotece

Tegoroczny XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, w iłżeckiej bibliotece odbywał się pod hasłem „Czytanie zbliża”.
Oddział dla Dzieci MGBP- Iłża, włącza się w obchody OTCD od samego początku, tej niosącej wiele pozytywnych emocji, kampanii społecznej, która została zainicjowana przez Fundację ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom. Wycieczki przedszkolaków, pasowania na czytelnika i przyjaciela książki, konkurs plastyczny oraz przedstawienie – Bibliotekarki dzieciom- „Rzepka w nowej odsłonie”, podczas III Nocy bibliotek, oraz prezentacje recytacji dzieci w trakcie imprezy plenerowej pt.: Akademia Pana Jana, zajęcia biblioteczne z zagadkami, to główne wydarzenia w ramach OTCD w Iłży.
Dla nas – biblioteki jako inicjatorów i organizatorów tych wydarzeń, głównym celem jest pokazanie, że obcowanie i przygoda z książką w codziennym życiu, może dać wiele radości zarówno dzieciom jak i rodzicom. Wycieczki przedszkolaków do biblioteki, podczas których pokazujemy księgozbiór, zasoby prasy dziecięcej, gier planszowych, organizujemy dla nich mini-konkursy o literackich i bajkowych postaciach, głośne czytanie fragmentów zaproponowanych przez nich książek - sprawiają, że ciągle przybywa nam nowych najmłodszych czytelników.
Sztandarową imprezą, do której Oddział dla Dzieci, przygotowuje się szczególnie pieczołowicie jest pasowanie na czytelnika i przyjaciela książki. Każde dziecko po złożonym przyrzeczeniu, w którym zobowiązują się „szanować, czytać i korzystać z książek z uwagą”, otrzymuje pamiątkowy dyplom, folderki Fundacji ABCXXI- Cała Polska Czyta dzieciom z listą książek zalecanych i proponowanych do czytania, zakładki i naklejki motyli książkowych.
We współpracy z Iłżeckim Towarzystwem Historyczno – Naukowym oraz Muzeum Regionalnym, iłżecka biblioteka przeprowadziła Finał I Edycji Akademii Pana Jana. Było to święto literatury dziecięcej z recytacją, quizem i konkursem plastycznym. Dzieci z iłżeckich przedszkoli i szkoły podstawowej indywidualnie i grupowo, uczestniczyli w zmaganiach o LAUR IŁŻECKIEJ KACZKI, statuetki zaprojektowanej przez artystę – plastyka Norberta Jastalskiego. Impreza odbywała się w ramach Roku Leśmiana w Iłży. Również w tej imprezie uczestniczyli laureaci konkursu recytatorskiego, który odbywał się w dworku Iwaszkiewiczów w Stawiskach pod Warszawą. Splendoru temu ciekawemu wydarzeniu, nadała obecność pani Krystyny Brzechwy córki Jana Brzechwy, która z zaciekawieniem przypatrywała się interpretacji wierszy autorstwa ojca - Jana Brzechwy.
Podczas Tygodnia Czytania Dzieciom, nie obyło się bez głośnego czytania dzieciom w bibliotece. Królowały oczywiście Przygody Misia Uszatka. Dlaczego ta bajkowa postać? – w tym roku przypada 60. lecie powstania Misia Uszatka. Do czytania zaprosiliśmy Małgorzatę Smagieł - Occhipinti nauczyciela z Publicznego Gimnazjum w Iłży, radną Agnieszkę Kaczmarzyk, sekretarza Urzędu Miejskiego w Iłży Grzegorza Kopciała oraz bibliotekarkę Katarzynę Pomorską.
Iłżecka biblioteka zapewnia, że za rok podczas kolejnego Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, znów przygotuje dla swoich młodych czytelników mnóstwo atrakcji z książką w roli głównej.

Małgorzata Kosel
- koordynator Fundacji ABC XXI – Cała  Polska Czyta Dzieciom - MGBP - Iłża